בית חכם מציע מגוון שימושים אשר משפרים את חוויית המגורים ומספקים יתרונות רבים כמו חיסכון באנרגיה, בנייה ירוקה, אבטחה ועוד. לא אחת שימושי בית חכם מבוססים על תרחישים מוגדרים מראש. כלומר, הפעלת מספר מכשירי חשמל בתזמון או לפי פקודה תוך הגדרת ביצוע פעולות עוקבות ומקבילות למטרות ספציפיות. מערכות הבית החכם של סמארט-הום ישראל מעניקות חופש פעולה רב בתכנון ותכנות תרחישים. הן בהתאם לצרכים ספציפיים והן לפי מתודולוגיה סדורה של תרחישים "קלאסיים".להלן מספר של דוגמאות של תרחישים נפוצים אשר מוטמעים בדרך כלל במערכות בית חכם.מיותר לציין שאופי התרחיש נקבע ומוגדר בהתאם לדרישות הלקוח המשתמש

 

  • תרחיש כניסה – תרחיש שמופעל בלחיצת כפתור ויכול לפעול גם על פי זריחה ושקיעה. זאת על ידי הדלקת אורות, הדלקת דוד חשמלי, הפעלת מיזוג לטמפ' רצויה ואפילו ניגון מוסיקה מרגיעה.  במידה ויש אור בחוץ המערכת תפתח את התריסים למצב "אור" ולא תדליק את האורות. לעומת זאת עם חשוך בחוץ המערכת תדע להדליק את האורות בחדרים ולכוון את המזגן לטמפרטורה נוחה של 25 מעלות. אפשר להפעיל את התרחיש גם מחוץ לבית על ידי אפליקציה.
  • תרחיש לילה – תרחיש לילה טוב הוא "תרחיש קלאסי" שיכול להיות מופעל לפי פקודה ישירה בפנל או באפליקציה. זהו תרחיש שנועד להכניס את הבית למצב של "שינה" על ידי כיבוי של מיזוג, טלוויזיה ,תנורי אמבטיה ,סגירת תריסים, כיבוי אורות, התרחיש הדליק לנו את הדוד החשמלי 20 דקות קודם שיהיו מים חמים למקלחות . המערכת תדע להשאיר את המזגנים דלוקים בטמפ' של 25 מעלות, להשאיר את התריסים קצת פתוחים(10%) .את התרחיש אפשר לבצע  גם ע"י דריכת אזעקה  למצב "stay ".
  • תרחיש בוקר- תרחיש הבוקר יכין  את הבית לליום חדש ויפתח את התריסים למצב "אור", יפתח את התריסים לחצי גובה בחדר הילדים על מנת שיהיה להם נעים יותר לקום בבוקר. ידליק את הטלוויזיה בסלון לערוץ של מוזיקה נעימה , הפעלת המיזוג בחדרים לטמפרטורה של 22 מעלות.
  • תרחיש יציאה – תרחיש שנועד לוודא כיבוי מכשירים חשמליים עם יציאה מהבית . במסגרת תרחיש זה המכשירים בבית מכובים והמערכת מוודא הגפת תריסים ,כיבוי מזגנים ועוד. בעת דריכה האזעקה במלואה ניתן לשלב את הבית החכם ופעולה זאת תבצע בשבילך את התרחיש היציאה.
  • תרחיש חופשה – תרחיש יעיל ופופולרי בבתים חכמים בזמן יציאה לחופשה ארוכה. בבמסגרת תרחיש זה הדיירים יכולים להיות רגועים שהמכשירים החשמליים דלוקים והם אינם מסכנים את הבית או מבזבזים אנרגיה לחינם. במקביל התרחיש משמש כגורם הרתעה מפני פורצים וגנבים. תוך הפעלת אורות, מוסיקה, מערכת ההשקיה והתאורה בגינה באופן אוטומטי בזמנים שונים. המערכת תדמה פעילות אנושית בבית כשתרים את תריסים בסלון לגבהים שונים בזמנים שונים, תדליק ותכבה תאורה בחדרים שונים לפרקי זמן מסוימים.
  • תרחיש שבת – תרחיש שבת במערכת בית חכם מאפשר ללקוח שליטה ברמת כל ערוץ מאור בנפרד ובלוחות זמנים שונים ללא הגבלת מחזורי הפעלה. לדוגמה: הדלקת פלטת חשמלית ו/או הדלקת האורות באזורים שונים בבית ואפילו בחירת מצב אחוזי התריס .
  • תרחיש סרט – תרחיש שמכין חדר/סלון לקראת צפייה בסרט ע"י כך שהוא מעביר אתה טלוויזיה ושאר מערכות השמע למצב הנבחר. מדליק מזגן, הגפת תריסים, עמעום אורות ומוודא שנהנה מחווית הבידור ב"קולנוע" הפרטי אצלנו בבית.

הדוגמאות לתרחישים הללו הן רק מעט המחזיק את המרובה. תרחישים הם מיסודות הבית החכם ויכולים להיות מותאמים אישית לכל לקוח ולקוח. זוהי טכנולוגיה אשר רלבנטית לא רק לבתים פרטיים אלא גם למשרדים חכמים, מוסדות ציבור, בתי חולים, בתי מלון ועוד. השליטה על מכשירי החשמל בנכס מקלה על התפעול השוטף וחוסכת הוצאות לאורך זמן ובעקביות.  את התרחישים מכוונים בהתאמה ללקוח